ONNETTOMUUSUHKAILMOITUS Vantaalaisessa päiväkodissa sattunut onnettomuus: kaappisängyn rakenne ja toiminta mahdollistavat pienen lapsen luisumisen ja puristumisen sängyn ja seinän väliin
Vantaan Myyrmäessä sattui 24.3.2026 onnettomuus, jossa pieni lapsi jäi kaappisängyn ja seinän väliin. Lapsi loukkaantui onnettomuudessa vakavasti, ja hänet kuljetettiin sairaalaan jatkohoitoon.
Päiväkodissa oli meneillään päiväunihetki ja osa lapsista oli jo herännyt päiväunilta. Yhden lapsen sängyssä oloa ei huomattu, kun sänkyjä alettiin nostaa ylös. Lapsi luisui kaappisängyn ja seinän väliin ja jäi sinne puristuksiin. Kun tilanne havaittiin, soitettiin välittömästi hätäkeskukseen. Pelastuslaitos irrotti hankalaan paikkaan luisuneen lapsen. Lapsi elvytettiin ja kuljetettiin sairaalaan saamaan jatkohoitoa.
Kaappisängyn käyttöön liittyviä vakavia turvallisuusriskejä päiväkotiympäristössä ei ole tunnistettu.
Onnettomuustutkintakeskuksen on ilmoitettava asianomaiselle viranomaiselle, jos turvallisuustutkinnan aikana havaitaan vikoja tai puutteita, jotka viranomaisen on uusien onnettomuuksien estämiseksi kiireellisesti korjattava.
Onnettomuustutkintakeskuksen alustava tutkinta (selvitys) on osoittanut, että kaappisängyn käyttöön liittyy vaara pienelle lapselle.
Onnettomuustutkintakeskus antaa sängyn käyttöön liittyen onnettomuusuhkailmoituksen Turvallisuus- ja kemikaalivirastolle (Tukes) ja Lupa- ja valvontavirastolle (LVV), jossa todetaan, että päiväkodeissa käytössä oleviin seinälle nostettaviin kaappisänkyihin liittyy vakava onnettomuuden vaara. Lisäksi onnettomuusuhkailmoitus osoitetaan kuntien varhaiskasvatukselle julkisena tiedoksiantona.
”Turvallisuus- ja kemikaalivirasto (Tukes) valvoo kerrossänkyjen tuoteturvallisuutta. Lupa- ja valvontavirasto (LVV) valvoo sekä kuntien että yksityisen varhaiskasvatuksen tuottamaa varhaiskasvatusta. Onnettomuustutkintakeskuksella ei ole tiedossa, kuinka paljon vastaavia kaappisänkyjä on Suomessa käytössä, mutta selvityksen aikana on tullut tietoon useita päiväkotien kaappisänkyihin liittyviä aiempia vaaratilanteita. Koska kunnat vastaavat lasten päiväkotitoiminnasta, kehottaisin kuntia ja erityisesti varhaiskasvatuksesta vastaavia tahoja huomioimaan, että sänkyä nostettaessa ja kasattaessa sängyn seinän päätyyn voi jäädä jopa 15-17 senttimetrin rako, johon pieni lapsi voi luisua. Täten luisumisen ja puristumisen riski on olemassa, kun katsoo sängyn toimintaa, rakennetta ja käyttöympäristöä ”, kertoo johtava tutkija Hanna Tiirinki.
”Vantaalla on annettu ohjeistus, että lapset eivät ole paikalla, kun sängyt kasataan ja nostetaan. Pidän tämän periaatteen laajentamista koskemaan niitä päiväkoteja, joissa vastaavanlaisia kaappisänkyjä on käytössä, hyvänä tapana toimia ”, toteaa Tiirinki.
”Todettakoon vielä, että itse sängyn mekanismissa ei paikkatutkinnan aikana todettu olevan vikaa ”, lisää Tiirinki.
Onnettomuustutkintakeskus jatkaa alustavaa tutkintaa, ja pyrkii julkaisemaan selvityksen noin kuukauden kuluessa. Samalla arvioidaan mahdollisen turvallisuustutkinnan käynnistämisen tarve uudelleen.
Lisätiedot:
Johtava tutkija Hanna Tiirinki, puh. 02951 50747
Julkaistu 26.3.2026