Viron ja Ruotsin turvallisuustutkintaviranomaiset aloittavat vedenalaiset tutkintatoimet Estonian hylyllä
Viron (OJK), Ruotsin (SHK) turvallisuustutkintaviranomaiset – lippuvaltio Viron johtamana – tekevät alustavaa arviointityötä, jotta pystyttäisiin selvittämään kahden uuden Deplayn filmidokumentissa esiin tulleen M/S Estonian hylyssä olleen repeämän syntymistä ja vertaamaan löytöjä kansainvälisen tutkintakomission (JAIC) raporttiin. Suomi on nimennyt arviointityöhön edustajan ja hänelle avustajat.
Lippuvaltio Viron turvallisuustutkintaviranomainen on katsonut, ettei alustavaa arviointityötä voida suorittaa loppuun ilman vedenalaisia tutkintatoimia.
Suomen eduskunta hyväksyi 4.6.2021 täysistunnossa lain matkustaja-alus Estonian hylyn rauhoittamisesta annetun lain väliaikaisesta muuttamisesta, jonka tasavallan Presidentti vahvisti 18.6. Lakimuutos mahdollistaa vedenalaiset tutkintatoimet ja se astuu voimaan 1.7.2021 ja on voimassa vuoden 2024 loppuun.
Viron turvallisuustutkintaviranomainen (OJK) sekä Ruotsin turvallisuustutkintaviranomainen (SHK) ovat aloittamassa vedenalaiset tutkintatoimet hylyllä viikolla 27. Suomen turvallisuustutkintaviranomainen ei osallistu vedenalaisten tutkintatoimien tekemiseen, mutta on auttanut alustavassa arviointityössä kollegavirastojaan.
Julkaistu 30.6.2021